Podróżowanie w wakacje własnym samochodem jest coraz popularniejsze. Nie wystarczy jednak po prostu spakować się, wsiąść do auta i wyruszyć przed siebie. Planowanie każdej tego typu podróży warto zacząć od właściwego przygotowania samochodu. Oto krótka lista spraw do załatwienia.
Jak przygotować samochód do długiej podróży?
W pierwszej kolejności – najlepiej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem – każdy kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo auta. Przygotowanie samochodu do długiej podróży wiąże się bowiem przede wszystkim ze sprawdzeniem, czy pojazd jest w pełni sprawny i zniesie trudy wielokilometrowej jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby samochód przeszedł przedwakacyjny przegląd techniczny, który skontroluje kluczowe podzespoły i elementy wpływające na bezpieczeństwo.
Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?
• Poziom płynów eksploatacyjnych – wymiana bądź uzupełnienie oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy chłodniczego to absolutna podstawa, gdyż wpływa na prawidłowe działanie układu napędowego i hamulcowego.
• Układ hamulcowy – kontrola stanu klocków i tarcz hamulcowych i razie potrzeby wymiana na nowe.
• Zawieszenie i układ kierowniczy – każdy z podzespołów w tych układach powinien zostać skontrolowany, a w razie konieczności wymieniony.
• Stan ogumienia i zbieżność kół – od prawidłowego ciśnienia w oponach i stanu bieżnika zależy dobra przyczepność na drodze zarówno podczas jazdy w dużym upale, kiedy asfalt jest rozgrzany, jak i w czasie deszczu, gdy tworzą się głębokie kałuże. Warto przy tym skontrolować także koło zapasowe.
• Stan wycieraczek i uzupełnienie płynu do spryskiwaczy – pióra wycieraczek powinny skutecznie zbierać nadmiar wody z szyb, nie zostawiać na nich smug i nie piszczeć.
• Kontrola żarówek i świateł – wszystkie żarówki trzeba skontrolować, a idealnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w komplet zapasowy, by można je było wymienić w razie konieczności podczas podróży.
• Stan akumulatora i układu elektrycznego – w pełni naładowany akumulator oraz sprawny układ elektryczny zapewnią spokój podczas podróży.
• Czyszczenie układu klimatyzacji i wymiana filtrów kabinowych – bez sprawnie działającej klimatyzacji w samochodzie zwłaszcza latem trudno jest wybrać się w długą podróż. Nie dość, że dbamy o komfort jazdy, ale także o zdrowie wszystkich pasażerów. Warto wiedzieć, że w ofercie autoryzowanych dilerów Toyoty można skorzystać z ciekawej przedwakacyjnej usługi tzw. dezynfekcji klimatyzacji połączonej z wymianą filtra kabinowego, przy czym klient może wybrać rodzaj filtra, w zależności od osobistych preferencji. Może to być filtr standardowy, filtr z wkładem węglowym (zapewniający wyższy poziom ochrony), lub filtr antyalergiczny, który nie tylko doskonale ochroni nas przed zanieczyszczeniami, ale również, dzięki powłoce z polifenoli, zabezpieczy kabinę auta przed dopływem dokuczliwych alergenów.
Co koniecznie trzeba zabrać w daleką podróż samochodem?
Elementy wyposażenia samochodu, które powinniśmy mieć ze sobą podczas dalekiej podróży, możemy podzielić w zasadzie na dwie kategorie. Do pierwszej z nich należą wszelkie akcesoria obowiązkowe.
- Apteczka – sprawdźmy jej zawartość, uzupełnijmy braki, wymieńmy rzeczy, których ważność już minęła.
- Gaśnica – powinna posiadać aktualną homologację, czyli gwarancję terminu ważności wraz z legalizacją.
- Trójkąt ostrzegawczy – skontrolujmy jego stan i umieśćmy w dobrze dostępnym miejscu, żeby zawsze był pod ręką.
- Kamizelki odblaskowe – powinniśmy zabrać ich tyle, ilu będzie pasażerów w samochodzie, przydadzą się na przykład podczas wymiany koła lub innej drobnej naprawy, gdy konieczne będzie opuszczenie auta przez wszystkich pasażerów.
- Zestaw naprawczy i lewarek – bez tych elementów nie wymienimy koła lub nie wykonamy drobnej naprawy we własnym zakresie.
- Foteliki dziecięce – nie zapomnijmy sprawdzić, czy foteliki dla naszych pociech są jeszcze adekwatne do ich wagi i wzrostu.
Co przyda się w samochodzie podczas dalekiej podróży?
Drugą grupę elementów, które dobrze jest zabrać w daleką podróż samochodem, stanowią akcesoria ułatwiające przewóz bagażu lub zwiększające komfort jazdy podczas wielogodzinnych tras.
Hak z homologacją – jeśli zamierzamy montować bagażnik rowerowy na hak, holować przyczepę kempingową lub łódkę, w pierwszej kolejności należy zadbać o wcześniejszy zakup odpowiedniego haka. Musi on posiadać homologację, dlatego lepiej zabrać się za wszelkie formalności z większym wyprzedzeniem.
Bagażnik rowerowy – będzie niezbędny, jeśli zamierzamy zabrać ze sobą rowery. Mogą to być specjalne uchwyty montowane na bagażniku dachowym lub bagażnik rowerowy montowany na haku z tyłu samochodu.
Bagażnik dachowy i boks – jeśli chcemy wziąć więcej bagaży, przyda się pojemny boks montowany do bagażnika dachowego.
Aktualne mapy w nawigacji – jeśli nasz samochód posiada wbudowany system nawigacji, już na etapie planowania podróży wakacyjnej warto zatroszczyć się o aktualizację map, aby uniknąć niespodzianek w trasie.
Ubezpieczenie – zadbajmy o wszelkie możliwe polisy ubezpieczeniowe czy assistance, wtedy podróż będzie przebiegać pod znakiem większego spokoju.
Rolety szyb – istotny element podczas słonecznych dni, zwłaszcza w krajach południowych.
Lodówka – w samochodzie zawsze powinniśmy mieć zapas wody dla wszystkich pasażerów. Jeśli dodatkowo posiadamy lodówkę zasilaną z gniazdka znajdującego się w kabinie lub bagażniku, to jest dodatkowy plus.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas dalekich podróży?
Po pierwsze – bagaże. Zanim wyruszymy w daleką podróż, weźmy pod uwagę ładowność naszego samochodu. Nie możemy przesadzić z ilością ładunku, który chcemy zabrać. Pamiętajmy, że nadmiernie obciążony pojazd to dłuższa droga hamowania, trudniejsze manewrowanie czy większa podatność na usterki związane z zawieszeniem lub układem jezdnym.
Po drugie – bezpieczeństwo. Jazda na długich dystansach wiąże się z większym obciążeniem nie tylko samochodu, ale także samego kierowcy. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, a ponadto troska o wypoczynek, świeżość umysłu i dobrą widoczność. Kierowca powinien być zawsze wypoczęty i wyspany przed podróżą, a jeśli planujemy wielogodzinne trasy, warto zatrzymywać się co kilka godzin lub zmieniać się za kierownicą na przykład ze współmałżonkiem.
Obecnie wiele samochodów posiada nowoczesne systemy bezpieczeństwa czynnego, które pomagają kierowcy w trudnych sytuacjach na drodze. Dlatego jeśli myślimy o zakupie nowego auta, a lubimy podróżować, warto zwrócić na to uwagę. Dobrym przykładem jest Toyota, której wszystkie modele posiadają w standardzie rewolucyjne systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense będące nieocenionym wsparciem podczas jazdy. Należą do nich między innymi system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS), asystent utrzymania pasa ruchu (LTA), układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC) czy system powiadamiania ratunkowego (eCall). Pamiętajmy jednak, że żaden system bezpieczeństwa nie zwalnia kierowcy z zachowania czujności i stosowania się do zasad ruchu drogowego.
Oczywiście, najlepszym miejscem, w którym profesjonalnie przygotujesz Toyotę do podróży jest... Autoryzowany Serwis, z uwagi na to, że najlepiej zna specyfikę marki. Sprawdź szczegóły na: https://www.toyotajeleniagora.pl/serwis-i-akcesoria/przeglad-okresowy